Pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine, Nenad Stanković, prisustvovao je Konferenciji „Daljinsko grejanje i energetska efikasnost u zgradarstvu“, čiji je organizator Centralno evropski forum za razvoj, CEDEF.
Cilj Konferencije bio je da se ukaže na mogućnosti primene principa energetske efikasnosti u zgradarstvu, kako bi se ostvarile značajne uštede u potrošnji energije. Konferencija je imala nameru da ukaže na primere uštede prilikom izgradnje i adaptacije objekata korišćenjem materijala i sistema koji štede energiju. Jedno od predavanja bilo je ukazivanje na prednosti korišćenja biomase, kao našeg najvećeg obnovljivog izvora energije za potrebe grejanja. Takođe, diskutovano je i o planovima za dalje unapređenje sistema daljinskog grejanja u Srbiji, kao i o naplati grejanja prema utrošku energenta.
Sekretar Stanković je pozdravivši skup istakao da su pitanja u vezi sa obnovljivim izvorima energije, koji kao alternativu nude uštedu, kako po pitanju korišćenja fosilnih goriva, tako i po pitanju smanjenja troškova u budžetu svakog pojedinca, neka od odosnovnih postavki ovakvih skupova, koji bi trebalo da postanu prioritet i čitavom našem društvu.
{gallery}Novosti/2014/11.19,single=03.jpg,salign=center,connect=19.11{/gallery}
S obzirom na sporazume koje je naša zemlja potpisala sa EU o smanjenju upotrebe fosilnih goriva, korišćenju obnovljivih izvora energije, energetskoj efikasnosti, zaštiti životne okoline i smanjenju emisije CO2 u vazduhu, važno je održavanje ovakvih skupova, kako bi stručna javnost uvek bila u toku sa evropskim i svetskim trendovima, ali i da se široj javnosti omogući da se upozna sa zahtevima koje je pred nas stavila evropska zajednica, kao i sa značajem korišćenja OIE i primene EE, što svakome od nas u velikoj meri može olakšati i poboljšati kvalitet svakodnevnog života, u prvom redu putem postignutih ušteda.
Energetska efikasnost u zgradarstvu – najpre u našim domovima, kao i u javnim institucijama i zdravstvenim, školskim i drugim ustanovama, takođe treba da bude jedan od ciljeva, koji svako od nas može da postigne, bez naročito velikih ulaganja, dok podrškom lokalne zajednice i vladinog sektora, svaka javna institucija može realizovati svoje projekte putem konkursa.
{gallery}Novosti/2014/11.19,single=04.jpg,salign=center,connect=19.11{/gallery}
Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine će i u budućem periodu finanskijski podržavati projekte koji za svoj cilj imaju primenu principa energetske efikasnosti, ali će se baviti i pitanjima primarnih energenata, čijom se racionalnom upotrebom mogu postići značajni rezultatati, na korist čitavoj društvenoj zajednici.
Jovanka Arsić Karišić, predsednica UO CEDEF-a je istakla da, prema informacijama koje je prošle godine utvrdila Inženjerska komora Srbije, u našoj zemlji postoji oko 3 miliona stambenih i poslovnih jedinica, koje se greju i koje troše preko 150 kWh po m2. U Evropi je prosek od 70 – 80 kWh po m2, što najbolje pokazuje do koje mere je neophodno voditi računa o uštedi energije. U zgradarstvu se troši najviše energije, preko 45% , a dobrom izolacijom, naprednim materijalima i tehnologijama, to može znatno da se popravi. Cilj Konferencije je bio da se razgovara o metodama i načinima kako što pre doći do neophodnih ciljeva da do 2020. godine javne zgrade u Srbiji postignu nultu potrošnju energije. Trenutno stanje nije idealno, s obzirom na to da do 1980. godine zakon o građevinarstvu nije ni podrazumevao energetsku efikasnost u zgradarstvu, a sada se vrlo intenzivno radi na tome. Doneti su zakoni o energetskoj efikasnosti u zgardarstvu, pravilnik o energetskim pasošima, a edukovano je blizu 2000 energetskih menadžera, tako da svaka nova zgrada mora da ima energetski pasoš i svaka zgrada koja se adaptira i restaurira mora imati jedan ili dva razreda više kada je reč o energetskoj efikasnosti.
{gallery}Novosti/2014/11.19,single=01.jpg,salign=center,connect=19.11{/gallery}
Pomoćnik direktora Beogradske elektrane, Petar Vasiljević je rekao da je potrebno postupno raditi i savladavati svaku fazu ponaosob da bi se došlo do nulte faze potrošnje energije. U ovom trenutku, naša zemlja ne treba da se bavi nultom fazom, već cilj koji najpre treba postići jeste da se prepolovi potrošnja energije, što se može postići povećanjem energetske efikasnosti u zgradarstvu, u prvom redu potrošnjom energije za grejanje. Povećanjem energetske efikasnoti u stambenom fondu naše zemlje zamenom prozora, balkonskih vrata i dodavanjem izolacije na spoljnim zidovima i u krovovima, može se smanjiti potrošnja energije u periodu od 5-8 godina sa sadašnjih 150 kWh po m2 na oko 70 – 80 kWh po m2. To bi trebalo da predstavlja značajan podsticaj građevinskoj industriji u Srbiji, jer sve materijale od prozora do građevinskog materijala i izolaciji možemo proizvoditi i nabavljati u našoj zemlji, istakao je Vasiljević i dodao da to znači da će biti zaposlen izuzetno velik broj ljudi. Da bi se realizovali ovi ciljevi najpre je potrebno angažovati skupštinu stanara svake zgrade da kao pravno lice konkuriše za dobijanje sredstava iz budžeta Republike Srbije. Svetske finansijske organizacije, poput Svetske banke, spremne su da ulažu u ovaj sektor, ali je potrebno najpre da naša zemlja načini prvi korak, za šta je potrebno oko 7 milijardi evra.
Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Republike Srbije, Zoran Predić je istakao da mnoge lokalne samouprave kroz cene toplotne energije vode socijalnu politiku, što znači da u mnogim opštinama i gradovima u Srbiji, bez obzira na uredbe i zakonsku regulativu Vlade Srbije imamo neekonomske cene grejanja, koje na duži rok devastiraju toplane i energetske subjekte koji se bave proizvodnjom toplotne energije. Najpre treba izgraditi sistem kojim se zakonska regulativa poštuje. Uvreženo je mišljenje da će se samim činom prelaskom na naplatu po potrošnji smanjiti finansijska sredstva koja će se izdvajati za energiju. Ovo nije tačno, istakao je Zoran Predić i dodao da je za to potrebno najpre primeniti mere energetske efikasnosti. Sekretar Predić je ukazao na to da se konstantno mora raditi na edukaciji građana o značaju sistem naplate po potrošnji i primenama mera štednje.
{source}
<iframe width=“550″ height=“413″ src=“//www.youtube.com/embed/viFYUUy62z0?rel=0″ frameborder=“0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}