Saopštenje iz Sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine

Novi Sad, 21. februar 2014. – Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine održao je u decembru prošle godine skup pod nazivom: “Prezentacija implementacije obavezujućih odredbi Zakona o energetici o efikasnom korišćenju energije”. Tom prilikom istaknuto je da je najveći broj budžetskih korisnika i javnih preduzeća priključeno na elektro-energetsku mrežu srednjeg napona (napon veći od 1kV) ili imaju više od 50 zaposlenih, ukoliko su priključeni na elektro-energetsku mrežu niskog napona (manje od 1kV), iz čega proizilazi da moraju kupovati električnu energiju na slobodnom tržištu, odnosno da odaberu svog snabdevača putem postupka javnih nabavku i da sa snabdevačem sklope ugovor o kupovini električne energije. Kako je naglašeno, s obzirom da korisnici budžetskih sredstava i javna preduzeća prilikom nabavke dobara, usluga i radova postupaju u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, uočen je problem: u javnom sektoru u velikom broju slučajeva za 2013. godinu nije planirana javna nabavka električne energije, tako da u 2013 godini nije bilo moguće sprovesti javnu nabavku i odabrati snabdevača električnom energijom u skladu sa Zakonom o energetici. Sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine je tim povodom uputio dopis Upravi za javne nabavke Republike Srbije u kome se postavlja pitanje da li svi kupci iz javnog sektora, koji imaju status naručioca u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a koji imaju obavezu da od 1. januara 2014. godine kupuju električnu energiju na otvorenom tržištu da sklope ugovor o snabdevanju sa javnim preduzećem koje je osnovala Republika Srbija “EPS- Snabdevanje”, do okončanja postupka javnih nabavki za odabir snabdevača električnom energijom, kako bi se izbeglo “rezervno snabdevanje”, koje ima ograničeno trajanje i što podrazumeva mnogo višu cenu električne energije.
Ovom prilikom ukazano je da je JKP “Gradska toplana” Zrenjanin uputila dopis, kojim Upravi za javne nabavke postavlja pitanje da li je moguća primena člana 112. stav 1. tačka 4) Zakona o javnim nabavkama u smislu 119. stav 1. tačke 2) i 3).
U odgovoru Uprave za javne nabavke napisano je da je usvajanjem Zakona o energetici predviđeno postepeno otvaranje tržišta električne energije u pogledu obima, uslova i vremenskog rasporeda otvaranja tržišta. U skladu sa Zakonom o energetici, 31. decembra 2013. godine  prestaje pravo na snabdevanje električnom energijom po regulisanim cenama, a pravo na javno snabdevanje imaće samo domaćinstva i mali kupci. U skladu sa Zakonom o energetici mali kupci električne energije ili prirodnog gasa su krajnji kupci koji imaju manje od 50 zaposlenih, ukupan godišnji prihod u iznosu do 10 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti i čiji su svi objekti priključeni na distributivni sistem električne energije napona nižeg od 1 kV, odnosno na distributivni sistem prirodnog gasa).
Uprava za javne nabavke je mišljenja da su svi naručioci, u smislu Zakona, imali dovoljno vremena da preuzmu sve potrebne aktivnosti u cilju blagovremenog planiranja i sprovođenja javnih nabavki, u cilju ugovaranja nabavke električne energije. Zakon o energetici je donet 2011. godine, kojim je propisano otvaranje tržišta električne energije, a Zakon o javnim nabavkama je počeo da se primenjuje 1. aprila 2013. godine, što je bilo dovoljno vremena naručiocima da do 1. januara 2014. godine započnu sprovođenje svih potrebnih aktivnosti u cilju nabavke električne energije u skladu sa odredbama Zakona. Takođe, Uprava za javne nabavke je mišljenja da su naručioci u obavezi da za nabavku električne energije postupaju u skladu sa odredbama Zakona.
U odgovoru Uprave za javne nabavke JKP “Gradska toplana” Zrenjanin istaknuto je da su ispunjeni uslovi za primenu izuzetaka iz člana 122. stav 1. tačka 4) Zakona o javnim nabavkama, kada naručilac koji obavlja delatnost u oblasti energetike, u skladu sa članom 119. stav 1. Zakona nabavlja energiju (ili gorivo) isključivo za potrebe proizvodnje energije.