Održana pres konferencija o planovima, aktivnostima i ciljevima Sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine za 2014. godinu

Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine, Nataša Pavićević-Bajić održala je konferenciju za novinare na kojoj je bilo reči o planovima, aktivnostima i ciljevima Sekretarijata za 2014. godinu. Takođe, ovom prilikom sekretarka Pavićević-Bajić govorila je i o konkursima koje Sekretarijat ima nameru da raspiše tokom ove godine.

– Predstavljanjem konkurs koje će Sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine raspisati ove godine želimo da pozovemo sve zainteresovane subjekte da konkurišu, kako bi se ove godine još uspešnije realizovali ciljevi – smanjenje energetske zavisnosti, odnosno zamena upotreba fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije iz domaćih resursa. Potreba za zamenom fosilnih goriva obniljivim izvorima energije nije samo naša energetska politika, već prioritet u region, ali i u čitavom svetu, s obzirom da je već sada prisutno povećanje cena energenata, koji sve više opterećuju svakog pojedinca, ali i ukupnu privredu. Mere i aktivnosti Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine usklađene su sa direktivama Evropske unije, najpre sa direktivom da se do 2020. godine smanji emisija ugljen-dioksida za 20 odsto u odnosu na 1990. godinu, i već najavljenom novom direktivom da će do 2030. godine morati da se ostvari cilj smanjena emisije štetnih gasova za 40 odsto u odnosu na 1990. godinu. Emisija štetnog ugljen-dioksida može se smanjiti ukoliko se umesto fosilnih goriva u što većoj meri počnu da koriste obnovljivi izvori energije za proizvodnju toplotne i električne energije.

{gallery}Novosti/2014/01.28,single=IMG_1481.JPG,salign=center{/gallery}

Sekretarka Pavićević Bajić je informisala javnost o toku priprema za realizaciju izvoza agropeleta, sena i slame na evrospko tržište i, kako je naglašeno, sastanak stalnog Komiteta za lanac ishrane i zdravlje životinja biće održan 7. februara, a glasanje Koledža komesara za izmenu regulative, biće održano 5. marta, kada se očekuje da će Srbija dobiti izvozni broj za agropelet i da će biti stavljena na listu izvoznika ovog energenta. Kako je Sekretarka Pavićević-Bajić istakla, cilj je da se agropelet izvozi na tržište EU dok se ne stvori i osnaži domaće tržište koje će moći da što veće količine proizvedenog agropeleta koristi za domaće potrebe – za proizvodnju toplotne i električne energije. U tom cilju, neophodno je obezbediti da budžetske ustanove izvrše zamenu kotlova na fosilna goriva kotlovima na agropelet, kao i da privredna društva i fizička lica budu motivisana za kotišćenje toplotne energije dobijene iz ovog domaćeg resursa. Zbog toga je izvoz neophodan, jer se na taj način jača i stabilizuje nova industrijska grana – proizvodnja peleta.

{gallery}Novosti/2014/01.28,single=IMG_1483.JPG,salign=center{/gallery}

Sekretarka Pavićević-Bajić izvestila je da je, nakon potpisanog protokola u oktobru 2013. godine i nakon posete Štajerskoj, dogoveren dalji oblik saradnje dva regiona, a već četrdesetak kompanija iz Austrije pokazalo je interesovanje da investira u domaću privredu. Dogovoreno je da tokom marta, delegacija Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine poseti Štajersku, kada će se uslediti dogovor sa zainteresovanim kompanijama o daljim konkretnim koracima. Na ovaj način ukazaće se i drugim stranim investitorima da je Vojvodina stabilan i siguran region za investicije.

Prošle godine implementirane su mere, kroz realizaciju projekata proizvodnje agropeleta, sa ciljem stvaranja tržišta i povećanja potrošnje agropeleta. Ove godine Sekretarijat će nastaviti trend zamene kotlova na fosilna goriva kotlovima na agropelet, najpre u budžetskim ustanovama. Prošle godine u fokusu su bili centri socijalne zaštite – gerontološki centri i centri za decu ometenu u razvoju, a ove godine će biti obuhvaćene škole, bolnice i sve ostale budžetske ustanove. Nastaviće se sa aktivnostima pružanja podrške razvoju stočarstva, jer je jako stočarstvo osnov za izgradnju kogenerativnih postrojenja, a samim tim i za povećanje proizvodnje toplotne i električne energije iz domaćih resursa.

Da bi se zaokružio proces proizvodnje biomase – od skupljanja biomase sa njiva, do gotovog proizvoda, potrebno je podržati izgradnju javnih skladišta bimase, kako bi se obezbedilo stabilno snabdevanje korisnika ovim resursom. Zbog toga će Sekretarijat u saradnji sa lokalnim samoupravama podržati projekte izgradnje javnih skladišta.

Projekti iz oblasti mineralnih sirovina, biće usmereni ka izradi projekata i podršku bušenju novih geotermalnih bušotina, čiji je cilj da se toplotna energija iz geotermalnih izvora koristi u svrhu energetike.

Sekretarijat će nastaviti sa programom podrške edukativnih aktivnosti koje sprovode nevladine organizacije, kako bi se i nadalje radilo na podizanju svesti građana o korisnosti, svrsishodnosti i neophodnosti zamene svih fosilnih energenata domaćim resursima, implementacijom mera energetske efikasnosti i racionalnog korišćenja energije, sa aspekta života svakog pojedinca, privrede i nacionalnog aspekta.