Sekretarka Pavićevič Bajić prisustvovala IV Centralnoevropskoj Konferenciji o biomasi

Pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine, Nataša Pavićević Bajić, sa saradnicima, prisustvovala je IV Centralnoevropskoj Konferenciji o bimasi, koja je održana u Gracu, od 15-18. januara. Sekretarka Pavićević Bajić je tokom ove posete razgovarala i sa ministrom poljoprivrede, šumarstva, zaštite životne sredine i vodosnabdevanja Republike Austrije, Andre Ruperhertom (Andra Rupperchert).

Najnovija evropska politika ide ka usvajanju konačnih ciljeva za smanjenje CO2 do 20130. godine, a kao najveći izazov svakako je postavljanje 40% smanjenja CO2 do 2030. godine u odnosu na 1990., što će usmeriti snažno prilagođavanje svih energetskih sistema obnovljivim izvorima energije.
Iz tog razloga, biomasa kao najveći energetski resurs, pruža mogućnost razvoju privrede i industrije. Proizvodnja i potošnja peleta je u porastu u Evropi, a predviđa se kontinuirani rast u narednim godinama, što otvara mogućnost razvoju industrijske proizvodnje peleta i briketa i u Vojvodini. Korišćenje bioenergije za proizvodnju toplotne energije je jeftin izvor energije i donosi rešavanje velikog broja socijalnih problema (što je naročito bitno kada je reč o grejanju). Takođe, na osnovu primera iz Švedske, Nemačke, Austrije i drugih zemalja, može se ukazati na činjenicu da se kroz razvoj bioenergije omogućava otvaranje novih radnih mesta, naročito u ruralnim oblastima, pruža se jaka podrška razvoju poljoprivrede i stočarstva, poboljšava se ekonomski razvoj i doprinosi zaštiti životne sredine. Veće iskorišćavanje domaćih resursa obnovljivih izvora energije stvara ekonomsku i energetsku stabilnost, o čemu svedoče dosadašnja iskustva iz Švedske.

{gallery}Novosti/2014/01.22,single=IMG_20140116_112316.jpg,salign=center{/gallery}

Kada je reč o Vojvodini, na Konferenciji je istaknuto da je kod nas postoji veliki potencijal obnovljivih izvora energije, koji treba da bude kvalitetno i organizovano iskorišćen, kao i to da u narednom periodu Vojvodina treba da koristi iskustva drugih evropskih zemalja, kako bi se na što efikasniji način ostvario privredni razvoj i energetska stabilnost zemlje.